top of page

Kinezjologia przy bólu karku i napięciu mięśni.

Czy praca energetyczna może wpłynąć na korekcje postawy? 

Jak kinezjologia podchodzi do bólu i typowo napięciowych problemów ciała? 

Dlaczego nie zawsze chodzi o rozluźnienie mięśnia masażem, gdy odczuwamy napięciowy ból? 

Jak rozluźnić szyję i poradzić sobie z bolesnym karkiem? 

Jaką rolę mogą w tym grać krople żołądkowe? O czym może świadczyć ból pod łopatką i dlaczego leczy go śmiech?


O tym i więcej poniżej.


Kinezjologia Stosowana oraz metoda Dotyku Dla Zdrowia opierają swoją pracę na ujawnianiu i korygowaniu nieprawidłowo pracujących mięśni. 

Oczywistymi konsekwencjami balansowania mięśni ciała będzie ich wpływ na postawę. 

Najczęściej jest to dla nas „efekt uboczny” pracy z szeroko pojętym stresem, jednak skuteczność i użyteczność kinezjologicznych sposobów korekcji stresu aż sama prosi się o wykorzystanie ich w bezpośrednim uwalnianiu napięcia i bólu przy popularnych dolegliwościach.

Kinezjologia Energetyczna postrzega ból jako zastój nagromadzonej energii. 

Taki zastój zawsze będzie źródłem stresu dla organizmu, a jego duże nagromadzenie objawia się właśnie jako ból.

Naturalnym następnym krokiem, gdy napotykamy taki zastój, jest wprowadzenie go w ponowny ruch, rozproszenie zalegającej energii. W kinezjologii odbywa się to poprzez zdjęcie stresu z miejsca, które jest odpowiedzialne za zablokowanie prawidłowego przepływu.

Masaż oddziałuje na wielu poziomach. Ręce masażysty dostarczają ciepła, bodźca ruchowego, stymulacji nerwowej i mechanicznie rozbijają zastane mięśnie.

Jednak zdarza się, że masaż, mimo wzrastającego natężenia i intensywności, nie wpływa na zmniejszenie napięcia. W takich sytuacjach wykorzystujemy mobilizacje, która poprzez bierne aktywowanie mięśni pomaga przywrócić prawidłowe funkcje.

Co jeśli żadna fizyczna ingerencja nie pomaga? Wtedy warto zwrócić się do poziomu energetyki, a można to zrobić na wiele różnych sposobów. Kinezjologia poprzez testy mięśniowe przynosi informacje na temat stanu energetyki w poszczególnych obszarach organizmu, a teoria Tradycyjnej Medycyny Chińskiej przynosi zrozumienie interakcji tych obszarów między sobą.

Przykładowo, gdy odczuwamy ból szyi, karku i ramion, w stresie najprawdopodobniej znajduje się meridian żołądka, pęcherza moczowego lub nerek. Ta wiedza zawęża nasze poszukiwania dla skutecznego wsparcia naszego organizmu, szybko, niskim kosztem i z dużym prawdopodobieństwem ustąpienia bólu.

Holistyczne podejście ogromnie rozszerza spektrum naszego wpływu na zdrowie. Skoro już wiemy, że to właśnie te trzy meridiany mają największe prawdopodobieństwo bycia w stresie, jednocześnie powodując ból i dyskomfort mięśni, od razu możemy wprowadzić protokoły wspierające odpowiadające im narządy.

Tutaj pojawiają się właśnie klasyczne krople żołądkowe, które są w istocie wyciągiem alkoholowym z gorzkich ziół, wspierających funkcje żołądka, tymczasem wpływając na zmniejszenie stresu w meridianie, a w konsekwencji zmniejszając stres i balansując mięśnie wskaźnikowe, między innymi właśnie zginacze i prostowniki szyi.

Dla mięśni ramion, najpierw zaczynamy wspierać funkcje nerek, ponieważ cześć górna mięśnia czworobocznego jest jednym ze wskaźników dla meridianu nerek.

Picie dobrej jakości wody, ziół skomponowanych na wsparcie funkcji narządu, suplementacja elektrolitami, odpoczynek i ciepłe okłady lub kąpiele stóp to szybkie i dostępne metody redukcji stresu w obszarze nerek, prowadzące do zrównoważenia mięśni ramion i karku.

Analogicznie podchodzimy do kwestii reszty meridianów i mięśni wskaźnikowych, w orężu posiadając wszystkie dostępne nam metody korekcji energetyki, pracy narządów i funkcji mięśni.

Poczynając od ziół, ćwiczeń i masażu, przez wszelkie konwencjonalne metody, na akupresurze i uwalnianiu emocji kończąc.

Kinezjologia Energetyczna w swojej pracy korzysta z najszerszego możliwego spektrum skutecznych korekcji, dobieramy je zawsze przy użyciu testu mięśniowego, aby umożliwić ciału wybór tego, który najbardziej mu odpowiada.

Oczywiście, nie zawsze miejsce, które wykazuje się największym natężeniem stresu, jest tym, które wymaga priorytetowego wsparcia.

Zdarza się, że organ, który wykazuje się wysokim poziomem stresu, jest tak naprawdę w świetnej formie, a naprawdę wsparcia wymaga ten, który jest od niego zależny, ponieważ przestał spełniać swoją funkcję w pełni.

W takich przypadkach niezbędna jest głębsza znajomość jakiegoś systemu terapii, na przykład Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, aby dotrzeć do pełnego obrazu sytuacji.

Narządy należą do meridianów, meridiany należą do elementów, a elementy mają swoje aspekty, takie jak smak, dźwięk, struktura ciała, pora roku i zapach.

Korzystając z tych zależności, możemy zgłębiać energetyczne subtelności życia, ale także w prosty sposób odczytywać i reagować na potrzeby naszego ciała.

Gdy odczuwamy ból pod łopatką, wiemy, że znajduje się tam wskaźnik dla meridianu serca.

Medycynie chińskiej serce należy do elementu ognia, a ten żywioł w teorii pięciu przemian to smak gorzki, pora letnia, kolor czerwony i śmiech.

Te aspekty będą wpływać regulująco dla meridianu serca, warto więc spróbować zjeść lub wypić coś gorzkiego, a do tego, zacząć się śmiać.


Nawet wymuszony śmiech staje się naturalny po około dziesięciu minutach i wpływa regulująco na ciało i energetykę, dodatkowo jest też szansa na to że ból pod łopatką zniknie.


🤗💛


1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

R.E.S.E.T. - Równoważenie stawu skroniowo-żuchwowego

Najbardziej ruchomy, niezbędny to przeżycia bo umożliwiający odżywianie się, regulujący orientacje płaszczyzn ciała, a do tego najczęściej używany staw w ludzkim organizmie. Staw skroniowo-żuchwowy je

Kinezjologia jako wsparcie leczenia

Kinezjologia nie leczy, nie zastępuje psychoterapii, nie zastępuje leków i nie jest sposobem na wróżenie ani odkrywanie wiedzy tajemnej. Test mięśniowy jest potężnym sprzymierzeńcem w powrocie do zdro

W czym kinezjologia pomaga?

Kinezjologia, ze względu na szeroki zakres swoich działań, może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów i dolegliwości. Zaczerpnięta z tradycyjnej medycyny chińskiej metoda badania tętna, w połączeniu z t

Commentaires


bottom of page