Fizjoterapia oraz aktywność w okresie ciąży i po ciąży
Wiele kobiet obawia się ćwiczeń fizycznych czy zabiegów fizjoterapeutycznych w czasie ciąży. Natomiast na całym świecie oba te środki uważane są za świetny sposób na powrót do pełnej sprawności po porodzie. Co więcej działają świetnie jako środek leczniczy pozwalający skutecznie ulżyć w dolegliwościach okresu ciąży takich jak np. bóle pleców czy miednicy, oraz przygotować ciało, aby zarówno ciąża jak i sam poród minął łatwiej i łagodniej.
Najczęstsze dolegliwości okresu ciąży:
Ból Pleców
Badania pokazują, że ponad 70% kobiet cierpi na dolegliwości bólowe dolnych pleców w okresie ciąży. To czy ból wystąpi jest cechą bardzo indywidualną, jednak okres ciąży charakteryzuje się specyficznymi zmianami w ciele kobiety, znacznie predysponującymi do pojawienia się takich dolegliwości. Do najważniejszych przyczyn możemy zaliczyć:
Zmiana środka ciężkości ciała
Przybieranie na wadze
Zwiększenie aktywności hormonalnej
Negatywne zmiany w postawie
Rozluźnienie więzadeł
Ucisk na kręgosłup i miednicę wywierany przez rosnące dziecko
Bardzo ważna przyczyną tak częstego występowania bólów pleców jest także fakt, że w dzisiejszych czasach kobiety później decydują się na posiadanie dziecka (około 25 roku życia w porównaniu do 21 jeszcze kilkanaście lat temu), co jest spowodowane przede wszystkim zmianami społecznymi. W rezultacie kobiety zachodzące w ciążę są mniej aktywne fizycznie, co w połączeniu z siedzącym trybem życia oraz brakiem ćwiczeń w czasie ciąży powoduje, że kobiety są dużo mniej przygotowane na tak fizycznie wymagający czas, jakim jest ciąża oraz poród.
Inne dolegliwości:
Bóle szyi i karku spowodowane zmianami w postawie
Bóle i nadmierne napięcie w tylnej grupie ud, oraz napięcie w mięśniach łydek
Bóle stopy i pięty związane z rozluźnieniem więzadeł i wypłaszczeniem łuków stopy
Rozluźnienie mięśni brzucha wpływające na ból dolnych pleców oraz osłabienie siły parcia podczas porodu
Nietrzymanie moczu związane ze osłabionymi mięśniami dna miednicy
Zespół cieśni nadgarstka – spowodowany zarówno z obrzękiem tkankowym i/lub z nadmiernym napięcie taśm mięśniowych spowodowanych np. blizną po cesarskim cięciu.
Jak pomagamy w Probalance – fizjoterapia i trening w ciąży
Jako fizjoterapeuci oraz trenerzy możemy pomagać w problemach okresu ciązy związanych z mięśniami, stawami, kośćmi oraz całymi układami (krwionośnym czy oddechowym) wpływając na przywrócenie zdrowego i silnego ciała. W Probalance dobieramy metody i środki aby wpływać na rozluźnienie zbyt napiętych tkanek, wzmocnienie mięśni, reedukacje i trening mięśni stabilizacyjnych tułowia, optymalizację postawy czy w końcu redukcje bólu, zwiększając możliwości funkcjonalne i przywracając dobre samopoczucie.
W okresie ciąży nawet zwykłe czynności jak siedzenie, stanie, leżenie czy chodzenie może być trudne lub bolesne. Z tego powodu do naszych działań wprowadzamy wiele elementów mających na celu odpowiedź na zmieniające się potrzeby kobiecego ciała. Bardzo duża uwagę przywiązujemy do ewaluacji naszych pacjentek dzięki czemu, możemy dokładnie określić specyficzne wskazania oraz potrzeby.
W naszym badaniu skupiamy się na
ocenie mobilność oraz elastyczność stawów
ocenie postawy i ustawienia osiowego
wychwyceniu dysbalansów oraz oceny siły mięśniowej
ocenie zaburzenia czucia
znalezieniu nadmiernie napiętych mięśni
ocenie asymetrii oraz ograniczeń funkcjonalnych
W zależności od potrzeb każdej pacjentki nasi specjaliści dobierają metody terapeutyczne lub/i sportowe dopasowane indywidualnie, aby przynieść ulgę tak szybko jak to możliwe wykorzystując:
Ćwiczenia zwiększające elastyczność oraz siłę mięśni
Techniki tkanek miękkich poprawiające elastyczność tkanek oraz rozluźniające łańcuchy mięśniowe
Hydroterapia – jacuzzi, oraz ćwiczenia w basenie - odciążające kręgosłup, oraz działające rozluźniająco na napięte mięśnie i odprężająco na cały organizm
Ćwiczenia posturalne oraz trening poprawiający równowagę i czucie własnego ciała
Trening Core – trening stabilności tułowia, aktywizacji mięśni dna miednicy, przepony oraz krótkich stabilizatorów kręgosłupa
Naukę ergonomii siedzenia, stania, pozycji ułożeniowych, oraz dopasowanie środowiska pracy
Już jedna terapia powoduje znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawę ustawienia osiowego, redukcje napięcia, i polepszenie samopoczucia. Ostatecznym celem naszej pracy jest edukacja naszych pacjentek, aby mogły być niezależne, ćwiczyć w domu, oraz reagować na sygnały płynące z ich ciała, przygotowując się do porodu w dobrym zdrowiu.
Ćwiczenia w domu
Po kilku wizytach u fizjoterapeuty wskazane jest kontynuować ćwiczenia wprowadzając określone ćwiczenia do codziennego planu dnia. Kilku – kilkudziesięcio minutowy trening uaktywni twoje mięśnie posturalne, poprawi postawę, oraz wzmocni mięśnie. Twój fizjoterapeuta dobierze ćwiczenia dostosowane do Twoich potrzeb, oraz pokaże jak prawidłowo je wykonywać, aby zmaksymalizować efekty i zapewnić bezpieczeństwo. Zbudowanie regularności pozwoli Ci osiągnąć zamierzone rezultaty, czuć się dobrze, oraz lepiej znieść poród oraz rekonwalescencje po porodzie.
Comments