top of page
Ćwiczenie jogi z mamą

Jak utrzymać zdrowie i dobre saopoczucie?

                       Równowaga organizmu


Zasady ogólne:
 

Człowiek jest w stanie utrzymywać świetne samopoczucie oraz pełnię zdrowia nawet do bardzo podeszłego wieku. Aby tak sie stało, trzeba utrzymywać organizm w równowadze, poświęcając mu odrobinę uwagi każdego dnia. Poniżej prezentujemy kluczowe czynniki, składające się na efekt w postaci silnego, zdrowego i szczęśliwego organizmu:) Następnie rozwiniemy każdy z nich :)

1. Racjonalne odżywianie

2. Zrównoważona ilość codziennej aktywności 

3. Odpowiednia ilość i jakość odpoczynku oraz snu 

4. Regularna higiena

5. Pozytywne nastawienie :)

Wdrażając od dziś wymienione elementy w plan naszego dnia, wpływamy na to w jakim stanie obudzi sie ono już jutro. Nie czekajmy, zacznijmy zmianę od razu :))


Ad. 1. Racjonalne odżywienie

Jest to jeden z najważniejszych elementów warunkujących zdrowie, bądź chorobę naszego organizmu. 
Każdy z nas jest inny i powinien mieć sposób żywienia "uszyty" idealnie dla niego. W dopasowaniu powinna pomagać nam też nasza intuicja - wsłuchując się w ciało dostajemy informacje czy coś nam służy, czy powinniśmy z tego zrezygnować.
Pomimo faktu, że sposób odżywiania powinien być wyjątkowy dla każdego z nas, istnieją zasady, których przestrzeganie wzmacnia praktycznie każdy organizm. Poniżej przedstawiamy te zasady, których podstawy leżą w doświadczeniach badaczy, współczesnej nauce, Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, Ajurwedzie i innych. Oto one:


1. Wybieraj produkty świeże i nieprzetworzone
2. Decyduj się głównie na owoce i warzywa sezonowe, oraz występujące lokalnie
3. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu.
4. Unikaj rafinowanego (wysokoprzetworzonego) cukru, mąki, ryżu.
5. Ograniczaj ilość czerwonego mięsa, oraz mięsa w ogóle.
6. Unikaj przetworzonej soli spożywczej, nasyconych tłuszczów zwierzęcych, oraz przetworzonych tłuszczów trans
7. Staraj się codziennie spożywać nieprzetworzone, najlepsze oleje roślinne. 
8. Dopasuj ilość posiłków do swojej aktywności
9. Ogranicz wielkość posiłków 
10. Nie jedz posiłku na 2h przed snem.

 
 
To 10 podstawowych zasad, które będąc uniwersalne, będą odpowiednie dla 98% z nas. Korzystają z nich z powodzeniem nasi profesjonalni zawodnicy, pacjenci, oraz oczywiście my sami☺️
Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu 


Ad. 2 Zrównoważona ilość codziennej aktywności


Aktywność fizyczna podobnie jak i racjonalne odżywianie ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. W odpowiedniej konfiguracji może być traktowana zarówno jako lek, jak i jako świetna metoda prewencyjna.
Ludzkie ciało jest wręcz stworzone do ciągłego umiarkowanego ruchu. Nieswojo czuje sie w pozycjach statycznych, jak np. nieruchome stanie, czy długotrwałe siedzenie. W większej ilości statyka bardziej szkodzi naszemu organizmowi, niż go wspiera. 

"Zrównoważona ilość aktywności fizycznej" oznacza, że każdemu z nas służy różna ilość ruchu w ciagu dnia, czy tygodnia.
 
Jednak są pewne uniwersalne zasady. Oto one:

- Starajmy sie każdego dnia dawać naszemu ciału chociażby najmniejszy bodziec ruchowy. Może to być spacer, jogging, ćwiczenie w domu, przechadzania się po schodach w pracy, czy krótka sesja jogi, lub pilatesu.
- Ciało tak samo jak nie lubi niedoboru ruchu, nie lubi także nadmiaru aktywności. Uważajmy zatem na wycieńczające systemy treningowe, czy katorżnicze plany biegowe
- Kiedy ćwiczymy skupiajmy sie na odpowiednim oddychaniu, oraz prawidłowej technice ćwiczeń
- każda forma ćwiczeń powinna być wdrażana w nasz plan w sposób progresywny, a więc zaczynamy od mniejszych objętości i intensywności, i zwiększamy je kiedy czujemy, że nasze możliwości rosną
Wdrażajmy aktywność fizyczną w nasz codzienny plan, a nasze ciało napewno nam podziękuje.Ad. 3 Odpowiednia ilość i jakość odpoczynku oraz snu


Jakość i ilość naszego wypoczynku warunkuje jakość naszego funkcjonowania w ciągu dnia. W trakcie nocy w naszym ciele zachodzą reakcje regeneracji organizmu, oraz konsolidacji bodźców odebranych w ciagu dnia. Bez tego kluczowego elementu ludzkie ciało nie jest w stanie funkcjonować w ogóle. Ciało dorosłego człowieka potrzebuje średnio 6-8h snu odpowiedniej jakości. Nasz sen składa sie z kilku następujących po sobie powtarzalnych faz, warunkujących odpowiednie procesy regeneracyjne. Ażeby regeneracja była prawidłowa fazy te muszą występować w sposób ciągły i nieprzerwany. Każde wybudzenie w trakcie cyklu snu zaburza jego jakość, wpływając na stan naszego organizmu przez cały dzień.
Oprócz ilości oraz jakości snu, ważne są pory zasypiania oraz budzenia się. 
Ważny jest także stan naszego organizmu w momencie zasypiania.

W stanach zmęczenia lub niewystarczającej ilości snu możemy posiłkować sie także krótkimi drzemkami w ciągu dnia (max 40 min.), które regenerują nasze ciało, pomagają w syntezie neuroprzekaźników, oraz wyciszają pobudzenie psychiczne.Ad 4. Regularna higiena.


O regularnej higienie z pozoru większości z nas przypominać nie trzeba. Jednak termin ten jest dużo szerszy niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.
Oczywiście kiedy myślimy o higienie od razu przychodzi nam na myśl dbanie o czystość ciała. Jest to pierwszy podstawowy aspekt, bez którego nie ma głębszych - bardziej subtelnych składników.
Człowiek oczyszcza się i reguluje w dużym stopniu przez skórę. 
Ponad 20% oddychania zachodzi właśnie tym kanałem. Oczyszczamy sie z toksyn przez pot i łój. Pocąc się regulujemy także temperaturę naszego ciała, oraz gospodarkę mineralną i elektrolitową.
Kiedy skóra jest nadmiernie zanieczyszczona procesy te nie przebiegają w sposób sprawny i efektywny. 
Dbając o higienę pamietajmy o używaniu jak najbardziej naturalnych składników. Zdawajmy sobie sprawę, że skóra jest naszym największym organem, i cokolwiek na nią nakładamy - wnika w nasze ciało. Pomocna jest tu zasada - "staraj się nie kłaść na skórę 
niczego co bałbyś się włożyć do ust" ☺️😊

Mówiąc o higienie nie możemy zapomnieć także o higienie psychicznej. Spokój, odpoczynek psychiczny, oraz wyciszenie są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania każdego z naszych wewnętrznych układów, co w konsekwencji powoduje nasz dobrostan, pełnie zdrowia i świetne samopoczucie.

bottom of page