top of page

Kinesiotaping- teoria i zastosowanie

Zaktualizowano: 21 cze

Kinesiotaping jest metodą plastrowania dynamicznego powstałą w latach 80 w Japonii.

 

Została opracowana i spopularyzowana przez chiropraktyka dr.Kenzo Kase. Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster – Kinesio Tex Gold. Jest to plaster nie ograniczający ruchów, rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry, odporny na działanie wody i umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu.

 

 

Mechanizm działania plastra Kinesio Tex

 

Działanie plastrów Kinesio wpływa na bardzo wiele mechanizmów zachodzących na poziomie nerwowo - mięśniowym, skórnym, czy powięziowym. W zależności od sposobu aplikacji możemy wpływać na zmniejszenie/ zwiększenie napięcia mięśniowego, zmniejszenie bólu czy przywrócenie pełnego zakresu ruchu. Możemy to osiągnąć dzięki wpływie taśmy na receptory czuciowe w skórze, oraz na wrzeciona wewnątrzmięśniowe.

Tejpowanie dynamiczne dobrze sprawdza się także w eliminowaniu długotrwałych przykurczów stawowych, głównie dzięki wpływie na połączenia mięśniowo- powięziowe. Przy odpowieniej aplikacji możemy wspomóć rozklejanie warstw powięziowych spowodowanych zastarzałymi ograniczeniami, czy nieprawidłowościami biomechanicznymi. Kinesiotaping przyspiesza także przepływ chłonki co jest szczególnie przydatne w pracy z pacjetnami uskarżającymi się na zastoje czy obrzęki chłonne, oraz dla pacjentów w pierwszych dobach po operacjach czy urazach.

 

 

 

Zalety kinesiotapingu w pracy z pacjentami

 

- świetna jako uzupełnienie terapii 

- możliwość długotrwałego podtrzymania efektu terapeutycznego 

- wysoka tolerancja przez pacjentów,

- oddziaływanie zgodnie z funkcjonowaniem organizmu przez całą dobę,- wspieranie procesów leczniczych i wydolnościowych,

- natychmiastowy efekt terapeutyczny

- możliwość wykonania praktycznie w każdej grupie pacjentów

- długotrwałe utrzymanie na skórze

 

 

W Probalance Kinesiotaping łączymy najczęściej z metodami manualnymi lub nerwowo- mięśniowymi takimi jak PNF lub terapią tkanek miękkich Pomaga ona utrzymać efekty osiągnięte podczas terapii na dłuższy okres lub też do następnej wizyty terapeutycznej. Najczęściej stosuje się minimum 2-3  aplikacje taśmy z rzędu, a sama taśma utrzymywana jest na skórze tak długo jak to możliwe - najczęściej około 4-5 dni.


0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentarai


bottom of page