top of page

Rwa kulszowa

Zaktualizowano: 21 cze


Przyczyny, objawy, oraz leczenieautor: mgr Artur Lubas

Rwa kulszowa jest jedną z najczęściej diagnozowanych przez lekarzy dolegliwości związanych z dolnym odcinkiem kręgosłupa. Terminem tym określa się podrażnienie najmasywniejszego nerwu naszego ciała - nerwu kulszowego - na którymś z etapów jego przebiegu. W zdecydowanej większości przyczyną tego podrażnienia jest dyskopatia lędźwiowego odcinka kręgosłupa - najczęściej kręgów L4, L5 lub S1. Jako inne przyczyny można wymienić także stany zapalne, cukrzycę czy choroby nowotworowe.

 

 

Objawy

 

Podrażnienie nerwu kulszowego powoduje najczęściej ostry, przeszywający ból pośladka, tylnej części uda, łydki. lub stopy. W większości przypadków oprócz bólu występuje podwyższone napięcie oraz ograniczenie ruchów odcinka lędźwiowego. Przy dużym podrażnieniu, lub w przewlekłych przypadkach bólowi towarzyszy uczucie drętwienia, mrowienia, a także osłabienia mięśni tylnej części kończyny dolnej. 

 

W bardzo zaawansowanych zmianach dyskopatycznych mogą wytępować zaburzenia funkcji seksualnych, czynności zwieraczy lub nawet całkowitego porażenia kończyny lub kończyn dolnych, co jest bezpośrednim wskazaniem do zabiegu operacyjnego

W większości przypadków jednak, objawy rwy kulszowej po kilkudniowym okresie ostrym zaczynają się wycofywać, aby ustąpić całkowicie po 6 tygodniach u ponad 80% pacjentów (wg.badań Benoist M. The natural history of lumbar disc herniation and radiculopathy. „Joint Bone Spine”.)

 

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów rwy kulszowej jest bólowa reakcja napięciowa nerwu kulszowego badana w pozycji leżenia na plecach lub w staniu. Pacjent nie jest wtedy w stanie podnieść prostej nogi często nawet do 30 stopni - dodatni objaw Lasegue'a

 

W około 15% przypadków objawy rwy kulszowej mogą być spowodowane Zespołem mięśnia gruszkowatego. Może się tak zdarzyć w przypadku kiedy nerw kulszowy przebiega między włóknami mięśnia gruszkowatego zamiast pod nim. w takich okolicznościach każde zwiększenie napięcia tego mięśnia, lub jego przeciążenie będzie powodowało objawy rwy kulszowej .

 

 

 

Leczenie

 

 

Leczenie powinno polegać na zmniejszeniu kompresji podrażnionych włókien korzeni nerwowych, oraz ograniczeniu bolesności nerwu kulszowego. Fizjoterapeuci Probalance pracują metodami manualnymi zarówno w obrębie stawów kręgosłupa lędźwiowego, jak i na przebiegu nerwu kulszowego. Używamy najefektywniejszych metod mobilizacyjnych nerwów koncepcji Mulligana. Dzięki temu można już na pierwszej terapii znacząco zmniejszyć tkliwość tylnej części kończyny dolnej oraz poprawić możliwości zgięcia wyprostowanej nogi w teście Laseque'a.

 

Aby terapia była szybsza i skuteczniejsza w ostrzejszych przypadkach możemy wspomóc się doustnymi środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi, oraz odpoczynkiem w łóżku i unikaniem pozycji siedzących.

 

 

 
 

 

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page